Teplice a okolí

Teplice a okolí

Stránku s tipy na výlety připravujeme.

Teplice

Morový sloup na Zámeckém náměstí

Epidemii moru připomíná v Teplicích na Zámeckém náměstí už 300 let morový sloup od Matyáše Bernarda Brauna. Jde o největší sochu z dílny tohoto slavného barokního sochaře. Měří víc než 20 metrů, má mohutné jádro, bohatou a členitou výzdobu.

Teplické muzeum na Zámeckém náměstí

Regionální muzeum v Teplicích sídlí v budově teplického zámku, který po staletí patřil šlechtickému rodu Clary-Aldringenů a byl postaven na zbytcích románského kláštera benediktinek , který v polovině 12. století založila česká královna Judita – druhá manželka českého krále Vladislava II.

Zámecká zahrada

Jedná se o park anglického typu s množstvím drobných staveb (pavilony, chrámky, promenády apod.), rafinovaných průhledů a řadou cizokrajných okrasných dřevin. Již od počátku 17. století je Zámecká zahrada vyhledávána lázeňskými hosty k procházkám a odpočinku. I dnes slouží zeleň uprostřed města pro relaxaci lázeňských hostů i dalších obyvatel města.

Rybník v Zámecké zahradě

Součástí rozsáhlého parku z 16. století jsou dva rybníky, velký a malý, či Horní a Dolní, na obou jsou vytvořeny ostrůvky. Z velkého rybníka vede několik kanálů, kdysi určených pro zpestření jízd lodiček zámeckého panstva.

Šanovský park

Uprostřed Šanova, mezi budovami lázní, kostela a městských domů vznikl postupnými úpravami park – přirozená zelená oáza lázeňského místa. Poskytuje prostor a prostředí pro relaxaci hostů i teplických obyvatel, doplněno kašnami, fontánami, plastikami i koncertním podiem pro promenádní koncerty.

Lípová ulice

Lípová, ulice nesoucí název po českém národním stromu – lípě srdčité, je dnes právem považována za jeden z klenotů města Teplice. Od roku 1946 v této ulici sídlí Regionální knihovna Teplice. O budovu dále od knihovny stávala mezi lety 1882 a 1939 synagoga. Lípová ulice (dům 333/25) je dnes také sídlem Židovské obce Teplice.

Botanická zahrada

Jediná botanická zahrada v Ústeckém kraji byla statutárním městem Teplice založena k prvnímu lednu roku 2002. Nevznikla ovšem na zelené louce její plocha byla pro zahradnické účely využívána již přibližně sto let. O skutečném počátku zahrady koncem 19. století toho mnoho nevíme.

Hvězdárna

Na vrcholku pískovcového ostrohu Písečného vrchu – bývalého lomu naleznete budovu jediné veřejně přístupné observatoře – hvězdárny v Ústeckém kraji. Má za sebou dlouhou historii a již od 60. let 20. století slouží veřejnosti při pozorování noční oblohy i Slunce.

Hrad Doubravka

Doubravka je zřícenina na stejnojmenném vrchu na východním okraji města Teplice. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka. Hrad začal se svolením krále Vladislava Jagellonského budovat po roce 1478 vnuk husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic Jan Illburk z Vřesovic a v roce 1483 stavbu ukončil.

Krušnohorské divadlo

Divadlo z roku 1924 nabízí několik sálů, kavárnu s letní terasou a rozsáhlý restaurační provoz. V té době bylo divadlo po pražských divadlech v celé ČSR největší. Architektonické plány budovy v novorenesančním stylu zpracovali pražští architekti Zítek (autor Národního divadla) a Turba.

Lázeňská ulička

Lázeňskou uličkou se v Teplicích nazývá pěší zóna, která protíná Lázeňský dům Beethoven a spojuje centrum města s historickým Zámeckým náměstím. Svou historií a architekturou patří mezi nejvýznamnější místa ve městě. Najdeme zde dům Pravřídlo, který má nejdelší lázeňskou tradici ve střední Evropě a pod kterým vyvěrají slavné teplické Prameny.

Thermálium v lázeňském domě Beethoven

Lázeňský dům Beethoven leží v klidné části Teplic, obklopen rozsáhlými parky. Je součástí historického jádra lázeňského města. Lázeňský dům Beethoven vznikl architektonickým propojením několika původních lázeňských domů.

Turistika

Milešovka

Teplice – Milešovka 13 km

Milešovka (německy Milleschauer, Donnersberg) je nejvyšší hora Českého středohoří. Její vrchol leží ve výšce 836,5 metrů nad mořem. Jméno získala podle nedalekého Milešova (2 km). 

Komáří hůrka

Teplice – Komáří hůrka 11 km

Komáří hůrka (807,4 m), německy Mückenberg, Mückentürmchen, je hora, na kterou vede nejstarší a nejdelší sedačková lanovka v ČR. Vrchol je významná dominanta hřebenu Krušných hor.

Tiské stěny

Teplice – Tisá 24 km

Tiské stěny jsou pískovcové skalní město a přírodní památka poblíž obce Tisé v okrese Ústí nad Labem. Jsou ojedinělé svou rozlohou i rozličností skalních útvarů. Oběma částmi skalního města je vedena naučná stezka Tiské stěny.

Lovoš

Teplice – Tisá 24 km

Tiské stěny jsou pískovcové skalní město a přírodní památka poblíž obce Tisé v okrese Ústí nad Labem. Jsou ojedinělé svou rozlohou i rozličností skalních útvarů. Oběma částmi skalního města je vedena naučná stezka Tiské stěny.

Lovoš

Teplice – Lovoš 24 km

Lovoš (německy Lobosch) je nefelinitová hora nedaleko Lovosic. Jeho vrchol leží v nadmořské výšce 570 m. Nachází se v Českém středohoří na dolním konci Polabí. Na vrcholu byla postavena turistická chata, od které je výhled na všechny strany.

Cyklistika

Cyklistický okruh z Komáří vížky přes PR Cínovecké rašeliniště

• Trasa výletu: okruh od rozcestí Komáří Vížka – parkoviště přes Cínovec a PR Cínovecké rašeliniště
• Celková délka cyklotrasy: 21 km
• Terén: mírně kopcovitý
• Vhodné pro cyklovozíky: ano

Podél Labe do Bad Schandau – Českosaské Švýcarsko

 • Trasa výletu Děčín – Horní Žleb – Čertova Voda – Dolní Žleb – Schöna – Schmilka – Bad Schandau – Schöna – Dolní Žleb – Čertova voda – Děčín
 • Délka cyklotrasy cca 49 km
 • Terén: nenáročná cyklostezka, po značených trasách, zpět vlakem nebo po stejné cyklotrase.

Více zde.

Děčín – Hřensko – České Švýcarsko

 • Trasa výletu: Děčín – Horní Žleb – Čertova Voda – Dolní Žleb – Schöna / Hřensko – přívoz – Janov – Arnoltice – Bynovec – Slunečná brána – Nad Loubím – Děčín.
 • Celková délka cyklotrasy cca 40 km
 • Terén: středně náročná trasa s nutností horského kola.

Teplice – Milada

 • Trasa výletu: Teplice – jezero Milada Ústí nad Labem
 • Celková délka cyklotrasy 10,5 km
 • Terén: středně náročná trasa.

 

Milada (dříve užíván také název Chabařovické jezero) je rekultivační jezero vytvořené v těžební jámě hnědouhelného dolu Chabařovice. Má rozlohu 252,2 ha (o málo menší než Máchovo jezero), průměrnou hloubku 15,5 m a maximální hloubku 24,7 m.

Koupání

Barbora

Teplice – Barbora 6km

Nejrozsáhlejší vodní plochou (65 hektarů) v okolí Teplic je vodní nádrž Barbora, která vznikla zatopením stejnojmenného povrchového dolu. Může se zde plavat, potápět se, surfovat nebo plachtit. Vypůjčit si zde můžete také  kajaky, hrát míčové hry na plážovém hřišti. Své místo tu mají i příznivci nudistiky.

Jezero Most

Ohromná jezerní hladina je rozdělena do tří zón:

 • koupání,
 • bezmotorové vodní sporty,
 • prostor pro místní faunu a flóru.

 

Jezero se výborně hodí i k potápění. Zdejší voda je neobyčejně čistá s vysokou průhledností, až do hloubky 8 metrů. Pro čtyřnohé kamarády byly vyhrazeny speciální psí pláže. Koho by zajímala revitalizace dnes rekreačního prostoru, určitě ocení naučnou stezku na jižním svahu jezera, k procházce či projížďce – 9 kilometrů dlouhý jezerní okruh.

Matylda u Mostu

Teplice – Matylda 30km

Matylda je uměle vytvořené neprůtočné rekultivační jezero . Vodní nádrž má rozlohu 38,7 ha a průměrnou hloubku 3,5 až 4 metry a slouží k rekreaci, provozování vodních sportů i rybářům. Břehy nádrže mají plážovou a parkovou úpravu. Pláž je kamenito-písčitá, vstup do vody je možný po betonových panelech a plovoucích molech. Součástí areálu jsou vybudované cyklostezky, asfaltová dráha pro in-line a cyklisty o celkové délce 4 km.

Aquacentrum Teplice

Zcela nově zrekonstruovaný areál Aquacentra Teplice vám nabízí plavecký bazén, areál dětský svět, sauny, fitness, solárium squash a minigolf.

Nakupování

Drážďany – centrum

OC Olympia Teplice

OC Galerie Teplice

OC Forum Ústí nad Labem

Vinná karta
Restaurace Garden

Champagne

 • Moët & Chandon (0,75 l) 1 690 Kč

  Brut

 • Moët & Chandon Ice Imperial (0,75 l) 1 690 Kč

  Demi sec

Prosecco / Šumivé víno

 • San Martino Prosecco DOC Millesimato (0,75 l) 550 Kč

  Brut / Extra Dry

 • Le RIve Prosecco DOC Millesimato (0,75 l) 650 Kč

  Extra Dry

 • Scavy & Ray Prosecco Spumante Gold (0,75 l) 650 Kč

  Extra Dry

 • Scavy & Ray Prosecco Frizzante (0,1 l / 0,75 l) 65 Kč / 490 Kč

  Dry

 • Manzoni Moscato Rosé (0,75 l) 550 Kč

  Netradičně vyrobené perlivé víno z odrůdy Moscato, příjemně sladké. Vyvážená harmonická chuť medu, rozkvetlých stromů a červeného ovoce.

 • Scavy & Ray Spumante Alcoholfree (0,75 l) 490 Kč

  Extra dry

Bílá vína a růžová vína Morava

 • Rulandské šedé (0,1 l / 0,75 l) 49 Kč / 380 Kč

  Moravské zemské víno, Němčičky, polosuché
  Ovocité bílé víno s plnou vůní červeného pomeranče a zralých peckovin. V chuti příjemné, ovocné a šťavnaté.

 • Sauvignon (0,1 l / 0,75 l) 49 Kč / 380 Kč

  Moravské zemské víno, Němčičky, suché
  Harmonická a elegantní romantika a chuť broskve. Osvěžující víno s příjemnou svěžestí.

 • Pálava (0,1 l / 0,75 l) 55 Kč / 410 Kč

  Moravské zemské víno, Němčičky, polosladké
  Bílé víno zlatavé barvy. Ve vůni převládají fialky, v kombinaci s ovocitostí a odkvetlou růží. Chuť je plná a sladká.

 • Ryzlink Rýnský (0,1 l / 0,75 l) 59 Kč / 450 Kč

  Vinařství Cícha, pozdní sběr, polosuché, Slovácká podoblast, obec Blatnice pod Sv. Antonínkem
  8 měsíců zrálo na jemných kvasnicích. Ve vůni najdeme hrušku, liči a vanilku. Chuť je svěží, minerální, doprovázená slaným karamelem. Připomíná máslovou sušenku.

 • Modrý Portugal Rosé (0,1 l / 0,75 l) 49 Kč / 380 Kč

  Moravské zemské víno, Němčičky, polosuché
  Nádherné ovocné aroma s nádechem jahod. Vyvážená ovocná chuť s jogurtovou dochutí.

Bílé víno Německo

 • Riesling 1648 (0,75 l) 650 Kč

  Thanisch, Mosel, suché
  Historie vinařské tradice značky vína Thanisch sahá do roku 1648. Velmi elegantní kyselost a svěží mineralita. Aroma zralých jablek a exotického ovoce.

Bílé víno Francie

 • Petit Chablis (0,75 l) 750 Kč

  Louis Robin, Bourgogne AOC, suché
  Výrazně minerální až slané víno. A přesně takové má Petit Chablis být. Suché a lehké v chuti, s výraznou kyselinkou, která podtrhuje charakter Petit Chablis.

Bílé víno Itálie

 • Lugana LA Rifra (0,75 l) 650 Kč

  Trebbiano, La Rifra, Veneto, IGT, suché
  Barva tohoto suchého bílého vína je krásně zlatavá. V aroma ucítíte tropické ovoce a květinové tóny, víno je vyvážené s příjemnou strukturou.

Červené víno Itálie

 • Barolo Bosio (0,75 l) 1 090 Kč

  Piemonte, DOCG, suché
  Odrůda Nebbiolo, největší hvězda oblasti Piemonte - slavné BAROLO, ze stejnojmenné oblasti nedaleko od městečka Alby. Hrozny pochází z vinice v oblasti Verduno z jílovitovápencové půdy. Má granátově červenou barvu. JE plné až opulentní s hedvábným taninem a harmonickým projevem.

 • Primitivo (0,1 l / 0,75 l) 69 Kč / 480 Kč

  Salento, suché
  Rubínová barva se zářivými odlesky. Vůně intenzivní a ovocitá s tóny červených třešní a mandlí. V chuti jsou cítit maliny s marcipánovou dochutí.

Červené víno Francie

 • Château Lachesnaye (0,75 l) 850 Kč

  Haut-Medoc Château AOP, suché
  Toto výrazné a dobře vyvážené víno nabízí krásnou svěžest a taniny. Chuť čistě hroznová s jemnou tříslovinou, dobře strukturovaná a jemná. Zakulacená dochuť s kořeněnou ovocnou dochutí.

Doporučujeme k vínu

 • Pražené mandle 80 g 119 Kč

  A:8

 • Sýrové prkénko 300 g 399 Kč

  A:1,7,8

Polední menu
Pivovarská restaurace

Salát pro tento týden:  Listový salát s filírovaným telecím masem, rajčaty, grilovaným pak choi, grenaillemi, olivami a dresinkem z hrubozrnné hořčiceA:10,3,7                    229,- 

Pondělí 24.06.

Polévka: Cuketový krém s parmazánovými krutony A:1,3,7                                                                                                                                  45,-       1.   Hovězí přírodní plátek na cibulce se slaninou a dušenou jasmínovou rýží A:1                                        179,-

 1. Holandský řízek s bramborovou kaší, kyselá okurka A:1,3,7                                                                                       169,-          
 2. Slovenské halušky se zelím, uzeným masem a cibulkou A:1,3,7                                                159,-
 3. Salát: Dle týdenní nabídky

 

Úterý 25.06.

Polévka: Hovězí vývar s játrovými knedlíčky, nudlemi a zeleninou A:1,3,7,9                                                          45,-                                    

 1. Smažená ryba v těstíčku (Fish & Chips) s bram. hranolky a majonézou  A:4,7                                          179,-
 2. Indické kuřecí kari s rajčaty a koriandrem podávané s jasmínovou rýží A:1,7                               159,-
 3. Vepřové kostky na česneku se špenátem a bramborovým knedlíkem A:1,3,7                                              169,-
 4. Salát: Dle týdenní nabídky

 

 

Středa 26.06.

Polévka: Rajčatová polévka s nudlemi a bazalkouA:1,7     45,-                                                         

Denní tip: Kuřecí prso ve slanině plněné Lučinou a špenátem s batátovým pyréa bylinkovou omáčkouA:1,7   199,-                                                                               

 1. Svíčková hovězí pečeně s houskovým knedlíkem, brusinkami a šlehačkou A:1,3,7,10,9      179,-
 2. Penne s lilkem, rajčaty, bazalkou a kuřecím masem A:1,3,7                                                                              159,-  
 3. Smažené květákové placičky s kořeněnými americkými bramborami, tatarkaA:1,3,7      159,-
 4. Salát: Dle týdenní nabídky

 

Čtvrtek 27.06.

Polévka: Krupicová polévka s vejci a zeleninouA:1,7,3,9    45,- 

Denní tip: Medailonky z vepřové panenky se špeclemi v hříbkové omáčce A:3,7,9                              219,-

 1. Roštěnky na houbách s rýží A:3,7,9    189,-                                                                               
 2. Pečené kuřecí paličky s česnekovým dresinkem, brambor. rösti a malým salátkem A:1,3,7          169,-              
 3. Zapečená žemlovka s jablky, tvarohem, rum. rozinkami a skořicovým sněhem A:1,3,7            149,-    
 4. Salát: Dle týdenní nabídky

 

Pátek 28.06.

Polévka: Hráškový krém zjemněný smetanou s krutony A:1,3,7                                                                           45,-                                      

Denní tip: Pečený králík na česneku se špenátem a chlupatými knedlíky A:1,3,7                                         239,-

 1. Kuřecí roláda plněná drůbeží fáší podávaná s jasmínovou rýží A:1,3,7                                        169,-
 2. Plněné bramborové knedlíky uzeným, dušené zelí a vídeňská cibulka A:1,3,7                         169,-
 3. Smažený květák podávaný s vařeným bramborem, tatarská omáčkaA:1,3,7        159,-
 4. Salát: Dle týdenní nabídky

Vinná karta
Pivovarská restaurace

Bílá vína

 • Ryzlink Rýnský (0,1 l / 0,75 l) 59 Kč / 450 Kč

  Vinařství Cícha
  Pozdní sběr - suché - Slovácká podoblast obec Blatnice pod. Sv. Antonínkem
  Víno s lipovou vůní s tóny meruňky a zeleného čaje

 • Rulandské Šedé (0,1 l / 0,75 l) 59 Kč / 450 Kč

  Vinařství Cícha
  Pozdní sběr - suché - Slovácká podoblast obec Blatnice pod. Sv. Antonínkem
  Elegantní vůně pomerančové kůry a karamelu doprovázená tóny agátových květů

 • Müller Thurgau (0,1 l / 0,75 l) 59 Kč / 450 Kč

  Vinařství Sedlák
  Velkopavlovická vinařská podoblast - Velké Bílovice - zemské víno - suché
  Velmi oblíbená odrůda s jemnou muškátovou vůní a harmonickou chutí, s nižším obsahem kyselin. Můžeme ji doporučit k méně výrazným předkrmům, zeleninovým polévkám, rybám nebo k bílým měkkým sýrům.

 • MEMENTO - Pinot Blanc (0,1 l / 0,75 l) 59 Kč / 450 Kč

  Vinařství Cícha
  Pozdní sběr - polosuché - Slovácká podoblast obec Blatnice pod. Sv. Antonínkem
  8 měsíců zrálo na jemných kvasnicích. Ve vůni najdeme hrušku, liči a vanilku. Chuť je svěží, minerální, doprovázená slaným karamelem. Připomíná máslovou sušenku.

 • Florianka (0,1 l / 0,75 l) 63 Kč / 480 Kč

  Vinařství Cícha
  Výběr z hroznů - polosladké - Slovácká podoblast obec Blatnice pod Sv. Anotnínkem
  Chuť medová s minerálními a kořenitými tóny.

Růžová vína

 • Zweigeltrebe rose (0,1 l / 0,75 l) 59 Kč / 450 Kč

  Vinařství Cícha
  Výběr z hroznů - polosladké - Slovácká podoblast obec Blatnice pod Sv. Antonínkem

Červená vína

 • Primitivo (0,1 l / 0,75 l) 69 Kč / 479 Kč

  Vinařství Salento
  Víno z jihu Itálie (region Puglia)
  Primitivo má rubínově červenou barvu se zářivími odlesky. Vůně je intenzivní a ovocitá s tóny červených třešní a mandlí. V chuti jsou cítit maliny s marcipánovou dochutí.

Champagne / Prosecco / Sekt

 • Moët & Chandon Brut (0,75 l)
 • Moët & Chandon Ice Imperial Demi sec (0,75 l)
 • Scavy & Ray Prosecco Frizzante Dry (0,1 l / 0,75 l)
 • Manzoni Moscato Rosé (0,75 l)

  Netradičně vyrobené perlivé víno z odrůdy Moscato, příjemně sladké. Vyvážená harmonická chuť medu, rozkvetlých stromů a červeného ovoce.

 • Bohemia Sekt Demi sec, Brut (0,75 l)

Rozlévaná vína

 • Víno bílé: Chardonnay - Kosovo (0,2 l) 78 Kč
 • Víno bílé: Tramín – moravské jakostní (0,2 l) 78 Kč

  Vinařství Petr Bunža, Bzenec

 • Víno červené: Merlot - Kosovo (0,2 l) 78 Kč
 • Víno červené: Modrý Portugal – moravské jakostní (0,2 l) 78 Kč

  Vinařství Petr Bunža, Bzenec

Polední menu
Restaurace Garden

Polévka

Hlavní chod

 • Hovězí váleček na červeném víně 279,-Kč

  mrkvové pyré, chipsy z kořenové zeleniny, bylinkyA:7,9

 • Croque Monsieur sandwich 249,-Kč

  šunka od kosti, sýr Gruyére, dijonská hořčice, pažitka, hranolkyA:1,3,7,10

 • Salát s fetou a melounem 249,-Kč

  vodní a Cantaloupe meloun, okurka, pražená dýňová semínka, máta, opečená bylinková bagetaA:3,7,1