Epidemii moru připomíná v Teplicích na Zámeckém náměstí už 300 let morový sloup od Matyáše Bernarda Brauna. Jde o největší sochu z dílny tohoto slavného barokního sochaře. Měří víc než 20 metrů, má mohutné jádro, bohatou a členitou výzdobu.
Regionální muzeum v Teplicích sídlí v budově teplického zámku, který po staletí patřil šlechtickému rodu Clary-Aldringenů a byl postaven na zbytcích románského kláštera benediktinek , který v polovině 12. století založila česká královna Judita – druhá manželka českého krále Vladislava II.
Jedná se o park anglického typu s množstvím drobných staveb (pavilony, chrámky, promenády apod.), rafinovaných průhledů a řadou cizokrajných okrasných dřevin. Již od počátku 17. století je Zámecká zahrada vyhledávána lázeňskými hosty k procházkám a odpočinku. I dnes slouží zeleň uprostřed města pro relaxaci lázeňských hostů i dalších obyvatel města.
Součástí rozsáhlého parku z 16. století jsou dva rybníky, velký a malý, či Horní a Dolní, na obou jsou vytvořeny ostrůvky. Z velkého rybníka vede několik kanálů, kdysi určených pro zpestření jízd lodiček zámeckého panstva.
Uprostřed Šanova, mezi budovami lázní, kostela a městských domů vznikl postupnými úpravami park – přirozená zelená oáza lázeňského místa. Poskytuje prostor a prostředí pro relaxaci hostů i teplických obyvatel, doplněno kašnami, fontánami, plastikami i koncertním podiem pro promenádní koncerty.
Lípová, ulice nesoucí název po českém národním stromu – lípě srdčité, je dnes právem považována za jeden z klenotů města Teplice. Od roku 1946 v této ulici sídlí Regionální knihovna Teplice. O budovu dále od knihovny stávala mezi lety 1882 a 1939 synagoga. Lípová ulice (dům 333/25) je dnes také sídlem Židovské obce Teplice.
Jediná botanická zahrada v Ústeckém kraji byla statutárním městem Teplice založena k prvnímu lednu roku 2002. Nevznikla ovšem na zelené louce její plocha byla pro zahradnické účely využívána již přibližně sto let. O skutečném počátku zahrady koncem 19. století toho mnoho nevíme.
Na vrcholku pískovcového ostrohu Písečného vrchu – bývalého lomu naleznete budovu jediné veřejně přístupné observatoře – hvězdárny v Ústeckém kraji. Má za sebou dlouhou historii a již od 60. let 20. století slouží veřejnosti při pozorování noční oblohy i Slunce.
Doubravka je zřícenina na stejnojmenném vrchu na východním okraji města Teplice. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka. Hrad začal se svolením krále Vladislava Jagellonského budovat po roce 1478 vnuk husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic Jan Illburk z Vřesovic a v roce 1483 stavbu ukončil.
Divadlo z roku 1924 nabízí několik sálů, kavárnu s letní terasou a rozsáhlý restaurační provoz. V té době bylo divadlo po pražských divadlech v celé ČSR největší. Architektonické plány budovy v novorenesančním stylu zpracovali pražští architekti Zítek (autor Národního divadla) a Turba.
Lázeňskou uličkou se v Teplicích nazývá pěší zóna, která protíná Lázeňský dům Beethoven a spojuje centrum města s historickým Zámeckým náměstím. Svou historií a architekturou patří mezi nejvýznamnější místa ve městě. Najdeme zde dům Pravřídlo, který má nejdelší lázeňskou tradici ve střední Evropě a pod kterým vyvěrají slavné teplické Prameny.
Lázeňský dům Beethoven leží v klidné části Teplic, obklopen rozsáhlými parky. Je součástí historického jádra lázeňského města. Lázeňský dům Beethoven vznikl architektonickým propojením několika původních lázeňských domů.
Teplice – Milešovka 13 km
Milešovka (německy Milleschauer, Donnersberg) je nejvyšší hora Českého středohoří. Její vrchol leží ve výšce 836,5 metrů nad mořem. Jméno získala podle nedalekého Milešova (2 km).
Teplice – Komáří hůrka 11 km
Komáří hůrka (807,4 m), německy Mückenberg, Mückentürmchen, je hora, na kterou vede nejstarší a nejdelší sedačková lanovka v ČR. Vrchol je významná dominanta hřebenu Krušných hor.
Teplice – Tisá 24 km
Tiské stěny jsou pískovcové skalní město a přírodní památka poblíž obce Tisé v okrese Ústí nad Labem. Jsou ojedinělé svou rozlohou i rozličností skalních útvarů. Oběma částmi skalního města je vedena naučná stezka Tiské stěny.
Teplice – Tisá 24 km
Tiské stěny jsou pískovcové skalní město a přírodní památka poblíž obce Tisé v okrese Ústí nad Labem. Jsou ojedinělé svou rozlohou i rozličností skalních útvarů. Oběma částmi skalního města je vedena naučná stezka Tiské stěny.
Teplice – Lovoš 24 km
Lovoš (německy Lobosch) je nefelinitová hora nedaleko Lovosic. Jeho vrchol leží v nadmořské výšce 570 m. Nachází se v Českém středohoří na dolním konci Polabí. Na vrcholu byla postavena turistická chata, od které je výhled na všechny strany.
• Trasa výletu: okruh od rozcestí Komáří Vížka – parkoviště přes Cínovec a PR Cínovecké rašeliniště
• Celková délka cyklotrasy: 21 km
• Terén: mírně kopcovitý
• Vhodné pro cyklovozíky: ano
Více zde.
Milada (dříve užíván také název Chabařovické jezero) je rekultivační jezero vytvořené v těžební jámě hnědouhelného dolu Chabařovice. Má rozlohu 252,2 ha (o málo menší než Máchovo jezero), průměrnou hloubku 15,5 m a maximální hloubku 24,7 m.
Teplice – Barbora 6km
Nejrozsáhlejší vodní plochou (65 hektarů) v okolí Teplic je vodní nádrž Barbora, která vznikla zatopením stejnojmenného povrchového dolu. Může se zde plavat, potápět se, surfovat nebo plachtit. Vypůjčit si zde můžete také kajaky, hrát míčové hry na plážovém hřišti. Své místo tu mají i příznivci nudistiky.
Ohromná jezerní hladina je rozdělena do tří zón:
Jezero se výborně hodí i k potápění. Zdejší voda je neobyčejně čistá s vysokou průhledností, až do hloubky 8 metrů. Pro čtyřnohé kamarády byly vyhrazeny speciální psí pláže. Koho by zajímala revitalizace dnes rekreačního prostoru, určitě ocení naučnou stezku na jižním svahu jezera, k procházce či projížďce – 9 kilometrů dlouhý jezerní okruh.
Teplice – Matylda 30km
Matylda je uměle vytvořené neprůtočné rekultivační jezero . Vodní nádrž má rozlohu 38,7 ha a průměrnou hloubku 3,5 až 4 metry a slouží k rekreaci, provozování vodních sportů i rybářům. Břehy nádrže mají plážovou a parkovou úpravu. Pláž je kamenito-písčitá, vstup do vody je možný po betonových panelech a plovoucích molech. Součástí areálu jsou vybudované cyklostezky, asfaltová dráha pro in-line a cyklisty o celkové délce 4 km.
Zcela nově zrekonstruovaný areál Aquacentra Teplice vám nabízí plavecký bazén, areál dětský svět, sauny, fitness, solárium squash a minigolf.
Wellness Hotel Pivovar Monopol
IČ: 09711279
Masarykova 433/42, Teplice
Salát pro tento týden: Listový salát s grilovaným hermelínem, rajčaty, grilovanou cuketou grenaillemi, olivami a dresinkem z hrubozrnné hořčiceA:10,3,7 199,-
Pondělí 2.12.
Polévka: Zeleninový krém s parmazánovými krutony A:1,3,7 45,-
Úterý 3.12.
Polévka: Hovězí vývar s játrovými knedlíčky, nudlemi a zeleninou A:1,3,7,9 45,-
Středa 4.12.
Polévka: Rajčatová polévka s nudlemi a bazalkouA:1,7 45,- Denní tip: Pečené kachní stehno, červené zelí, šumavský knedlík A:1,7,3 249,-
Čtvrtek 5.12.
Polévka: Krupicová polévka s vejci a zeleninouA:1,7,3,9 45,-
Denní tip: Grilovaný filet divokého lososa, máslové romanesco, pečené grenaille, omáčka beurre blanc s hrubozrnnou hořčicí A:1,4,7 219,-
Pátek 6.12.
Polévka: Hráškový krém zjemněný smetanou s krutony A:1,3,7 45,- Denní tip: Kančí guláš na jalovci s brusinkami a bramborovými rösti A:1,3,7 209,-
červené zelí s brusinkami, houskový knedlík, kachní jus, smažená cibulkaA:1,3,7
bramborový salát, marinovaná zelenina, citron A:1,3,7,9
parmazánový chips, restované lišky, bylinky A:1,3,7